Kuptohet financuesit e saj ishin strukturat fetare greke, t cilat financonin dhe propagandonin kundr popujve t tjetr t Ballkanit, n veanti t kombit shqiptare. N librin e saj ajo tregon se vlleht n Kosov jetonin dhe n Prishtin e Mitrovic. Jovan Bizhyti Nj nga popujt e hershm q kan bashkjetuar me shqiptart n trojet e tyre, jan vlleht. Njri nga propaganduesit fetar antishqiptar n mesin e shekullit XVIII ishte Shn Kozmain, i cili shtiste n do fshat ku banohej nga shqiptart ortodoks dhe mysliman pr t prhapur greqizmin. Pas themelimit filloi rritja domografike e qytetit. Vepra e Dhanil M.A. Mundet q shumica e ktyre fjalve q ka mbledhur autori i fjalorit katrgjuhsh ti ket hasur n ndonj fjalor t vogl gjuhsor q sht prdorur nga tregtart e kohs. Zhan-Klod Faverial shkruan se: Ata lvronin latinishten ballkanike q ishte dialekt popullor dhe kjo e folur prdorej npr familje. Sipas disa shnimeve at e ndeshim edhe si antar t Hierarkis s Kishs Ortodokse greke n Pellagoni, ku qendrn e kishte n qytetin e Manastirit. Profesor Faveriali n veprn e tij shkruan : Po aq sa dhe Epiri e Thesalia kurr njher si kan prkitur Greqis. Qarku i Kors, Qarku i Fierit, Qarku i Gjirokastrs, Qarku i Elbasanit, Qarku i Vlors, . Prsa i prket qytetit t Fierit popullsia e tij pas viteve '90 t shekullit t XX numronte 40 000 banor, kurse n ditt e sotme, si rezultat i dyndjes s popullsis nga rrethi i Mallakastrs dhe nga rrethet veriore t vendit, vlersohet q popullsia e qytetit t Fierit t ket . Ai lindi n 1718 dhe vdiq n 1789 n Voskopoj. Vlleht n territorin shqiptar ndodhen t prqndruar n pjesn jug-lindore, n at t mesme dhe jug-perndimore t Shqipris. Fjala mund t ket prejardhjen dhe nga fisi kelt Volcae. Dhe ti, vllai im, po nuk msove greqisht, nuk mund t kuptosh ato q thot kisha jon. Emri vllah, ka prejardhje gjermane, nga fjala Walha, q do t thot i huaj, i jashtm, nj fjal e prdorur nga popujt gjerman pr popujt q flisnin gjuh romane (latine) dhe pr fqinjt kelt. Quhen ndryshe edhe arumun. T dy kto kryeqendra vllahe nuk patn t njjtin fat e rndsi. Dhe pr ne kan rndsi kto vlera m shum se t tjerat. Ata q mendojn se rumunt e kan prejardhjen nga banort e "Dacia Traiana" sugjerojn se prhapja e krishterimit prkoi me formimin e kombit rumun. Dhanil Mihal Adham Haxhiun botoi vetm kt vepr, e cila u ribotua tre her brenda tet vjetsh. Kjo oi n at fund tragjik t sulmeve vandaliste, plakitjes e djegies nga bandat e dhunshme t Kolonjs e Dangllis, t mbshtetura dhe nga feudalt e rrethinave,si dhe nga kreditort voskopojar. (LogOut/ Studiuesi I. Qafzzi ka gjetur n Kor akte zyrtare t shkruara nga Dhanil Haxhiu si prift dhe disa tapi me emrin e tij t viteve 1811, 1819 dhe 1822, viti ku mendohet t ket vdekur. Duke treguar se gjuht e popujve t Ballkanit kan vlerat e tyre historike dhe gjuhsore. Edhe ky afat u shkel dhe kjo vrtetohet nga inspektimi q kryeministri Rama bri n . t XIX-t. Profesionet e vllehve kan qen kryesisht: blegtor, zejtar, tregtar, mirmbajts kanalesh, ujsjellsave, ndrtues banesash urbane e kishtare, si dhe ndrtues urash. Grekt paraplqenin t thirreshinromaikosse sahelenasapo grek. Gjykatat e Republiks s Shqipris 2023 - T gjith t drejtat e rezervuara, Gjykata e Apelit, Juridiksioni i Prgjithshm, Gjykata e Posacme e Apelit per Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, Gjykata e Posame e Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar. Pra, ka prdorur fjalt e gjuhs s mms s tij. Mecova ekziston dhe sot, ndrsa Voskopoja u dogj e u shkatrrua. " N zonn e Fierit, matjet indikative kan regjistruar probleme serioze t shkaktuara nga industria prezente dhe e mparshme e nafts. N kishn metropolitane t Elbasanit, gjendet nj dokument i hershm i vitit 1736, ku metropoli i Beratit, Metodi, shkruan pr inspektimin q bri n kishn e Shn Mris s Neokastrs (Elbasanit), pr funksionimin e shkolls vllahe. document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() ); Aktet kriminale terroriste t terroristve islamik t Serbis n Republik t Kosovs, Krimet e nderit si terrorizm islamik kundr Familjes, Shqiptart dhe vemas Shqiptart e Lugins t largohen nga influenca turke, Agresioni rus n Ukrain, qeverit tona do duhej t ndrmerrnin veprime pr ta hedhur Serbin n ann e Rusis, Prvjetori i aleancs ortodokso-islamike me rastin e rnijes s qytetit t Shn Konstantinit( Konstantinopojs). KREU; AKTUALITET; POLITIKE; EKONOMI; BOTA; . Mundet q shumica e ktyre fjalve q ka mbledhur autori i fjalorit katrgjuhsh ti ket hasur n ndonj fjalor t vogl gjuhsor q sht prdorur nga tregtart e kohs. Dhanil Mihal Adham Haxhiun botoi vetm kt vepr, e cila u ribotua tre her brenda tet vjetsh. Helenizimi morri autorsin dhe t krishterimit, ku do i krishter quhej grek. Italia nuk mund t'i quante vllehte diaspore italiane, sepse ata vete e kishin humbur idene e origjines se tyre nga Toskana. Fjalori katrgjuhsh greqisht-bullgarisht-vllahisht-shqip i Dhanil Mihal Adham Haxhiut shum studiues pretendojn se u botua pr her t par n vitin 1794 n Venedik. Agjencia Kombtare e Ujsjells Kanalizime dhe Mbetjeve ka reaguar n lidhje me akuzat e fundit t br nga aktor t ndryshm politik n lidhje me inceneratort e Fierit, Tirans dhe Elbasanit. Kt gj e vrtetova edhe un gjat studimit me vmendje t dy ktyre veprave. Dhe midis ktyre t kqijave, duhet t zgjedhim m t vogln, ndaj kemi paraplqyer shpresn pr jetn ndaj vdekjes. Logjika e thjesht na bn t mendojm pr botimin e par m 1802 prej faktit se asnj kopje nuk sht zbuluar deri m sot e botimit t vitit 1794 si pretendojn disa studiues. Duke treguar se gjuht e popujve t Ballkanit kan vlerat e tyre historike dhe gjuhsore./KultPlus.com. Ligji i ri thjeshtzon procedurat pr marrjen e nnshtetsis rumune nga personat me origjin t vjetr rumune n shtetet e Ballkanit, por edhe n Hungari e Ukrain. N vitin 1770 n Venecia u botua nj fjalor Greqisht-Vllahish-Shqip me 1070 fjal me autor Teodor Kavaliotin, protopap i Voskopojs. Ajo dgjon pohime si: "Vlleht, kan gjak t mbl"-thoshte Marko; "Jo si sllavt". Krkoj t ngrini aq shkolla vllahe sa ta shihni t arsyshme.Q n vitin 1884 n Kor kishin nisur orvajtjet pr shkolla shqipe dhe vllahe. Po ashtu ata shtrihen edhe n shtetet e tjera t Ballkanit si, n Greqi, Maqedoni, Bullgari, Rumani, Serbi, Besimi fetar i vllehve sht ai ortodoks. Arumunt jan nj grup etnik dhe komb autokton (?) (LogOut/ Krkoj t ngrini aq shkolla vllahe sa ta shihni t arsyeshme. N vitin 1884 n Kor kishte shkolla shqipe dhe vllahe. (Pasi qyteti i Ohrit sot i prket Republiks s Maqedonis studiuesit maqedonas pretendojn se fjalt jan maqedonisht dhe pr her t par kemi fjal t shkruara t gjuhs s sotme maqedonase). Jepte leksione n filozofi, logjistik, matematik, fizik e filologji. About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators . Megjithse ishte shkruar pr edukim dhe msime pedagogjike, ishte nj libr q i shrbente propagands greke pr asimilimin e popujve t tjer ballkanik. Kshtu, Dhanil M.A. Besimi fetar i vllehve sht ai ortodoks. Nj takim i till u b me ambasadorin rus. Nga mediet greke, vjen shkrimi q "analizon" origjinn e shqiptarve, me pretendimin se jan popull i ardhur n rajonin e Ballkanit. N linkun e mposhtm do t mund t njiheni me: "Planin Strategjik t Komunikimit pr Sistemin Gjyqsordhe Rregulloren Pr komunikimin e Kshillit t Lart Gjyqsor me median. Udhtim npr trojet shqiptare: Ohri, q dikur ishte i shqiptarve, por ja q sot jan minoritet, Follow Gjergj Shqipria-Skender Jashari on WordPress.com. N ndihm t propagands pro greke dhe kundr msimit t gjuhve bullgare, shqiptare dhe vllehe punoi pr botimin e nj libri n katr gjuh q mendonte se do t ndihmonte q kta popuj t braktisnin gjuht e tyre amtare. N letrkmbim shkruhet se fjalori i mbrin Dhanilit n fillim t vitit 1794. Vlleht e malit ishin nga popullsit nomade t Ballkanit, nga grupet stilit t jets t t cilve m pak se njqind vjet m par iu dha dhe nj emr ekzotik transhumanc. Kto etni nuk kishin kishn e tyre autoqefale, por vareshin nga kisha greke dhe serbe. Voskopoja ishte nga kryeqendrat e qytetrimit vllah nga fundi i shek. t XIX-t. N Lunxhri dhe ndoshta n gjith Shqiprin sht fshati i vetm ku flitet ende vllahisht. N vitin 1708 princi i Hongro-Vllahis, Gjergj Kosturi, nxori nj akt themelimi pr hapjen e dy shkollave vllahe n Kostur. t XIX-t. http://unejamshqiptar.net/index.php/2017/08/09/e-verteta-per-fjalorin-kater-gjuhesor-te-dhanil-mihal-adham-haxhiu-1754-1822/, View all posts by Gjergj Shqipria-Skender Jashari. Vlleht, as rumun as grek Shum e rndsishme sht dhe Proklamata q vlleht i drejtuan shqiptarve n 4 gusht 1888 ku shkruhet: "dhe t'i dshmojm bots s qytetruar, se shumica e popullsis n Shqipri e Maqedoni jan shqiptar e vlleh dhe aspak grek." M par vlleht banonin dhe n Kosov e Shqiprin e Veriut, por sot shumica jan asimiluar ose kan emigruar. 2017, ata njiheshin si nj pakic kulturore dhe gjuhsore. !Ngushllime familjes, Lajmrim Ndahet nga jeta banori i krahins. N librin e saj ajo tregon se vlleht n Kosov jetonin dhe n Prishtin e Mitrovic. Vllehet jan te njohur pr nj kulture te gjere duke i prekur te gjitha sferat e jetes dhe duke kontribuar ne bashkjetesen e tyre me shqiptaret. Nga viti 1867 dhe deri sa vdiq n vitin 1893, punoi si profesor n liceun vllah t Manastirit, ku jepte msim t gjuhs frnge dhe fillozofi. (Their vernacular, Aromanian, is an Eastern Romance language very similar to Romanian, which has many slightly varying dialects of its own. Po ashtu dhe latinishten e gjuht e tjera vendase, i zvendsuan me gjuhn Greke. Anglezi Willam Martin-Leake, i cili ka qen ushtarak sht i pari q e studioi kt fjalor dhe e prktheu n gjuhn angleze, t cilin e botoi m 1814 n Londr me titull: Researches on Greece (Krkime n Greqi). M t plot e m t hershm me studimet e tyre kan qen, Straboni, Eugjen Borene me studimin Shnime mbi Vlleht n vitet 1869, dhe veanrisht murgu francez, Zhan-Klod Faverial, me librin Vlleht e Pindit n vitin 1864 dhe Historia e Vllehve n vitin 1891. Change), You are commenting using your Twitter account. Nuredin Dumani u arrestua dy dit m par, pas nj operacioni nga forcat RENEA, vetm dy or pas atentatit ndaj Talo els. Ai pr fjalorin ka prdorur shkronjat greke, pasi gjuha vllehe edhe sot nuk ka nj fjalor unik t sajin, meq vlleht jetojn n disa shtete dhe prdorin fjalor t gjuhve t tjera si fjala vjen vlleht e Greqis e shkruajn gjuhn e tyre me shkronja greke, vllaht e Shqipris me shkronja latine, vlleht n vendet sllave me shkronja sllave. Kjo faqe sht redaktuar pr her te fundit m 15 prill 2022, n orn 00:36. Kjo dat, sjell do vit tek ne, prjetime t thella krenarie dhe dinjiteti t ligjshm pr heroizmin e pashembullt dhe gjakun e derdhur nga t part tan. Ishte njeri i ditur dhe interesohej shum pr historin dhe anekdotat e udhtarve mbi kta popuj. N takimin me ambasadorin italian, Konti de Kortin, ata i than : -Po, Europa na garanton zotrimin e disa fushave, maleve e shkrepave, por ajo nuk na del dorzan pr kombsin ton romane, gjuhn e zakonet tona. N vitin 1770 n Venecia u botua nj fjalor Greqisht-Vllahisht -Shqip me 1070 fjal me autor Teodor Kavaliotin, protopap i Voskopojs. Mbas pushtimit t vendit, ashtu si kudo, edhe n . Kshtu jetuan gjate shekujve. Pellazgt dhe Ilirt sipas ktyre autorve, ishin homogjen, me prejardhje fisnore shum t afrt. Arumunt gjenden ne shtete si Shqipria, Greqia, Maqedonia, Bullgaria, Rumania dhe Serbia. Estrada ishte nj lloj i artit dramatik i cili prmbante t ndrthurura pjest e shkurtra komike si: skein, kupletin, parodin, kngn, etj. Required fields are marked *. Ktu mund t gjeni t dhna t ndryshme, qofshin ato civile apo penale pr shtjet prkatse. M mir, vllai im, t kesh shkoll greke n vendin tnd, sesa t kesh burime dhe lumenj. Kultura dhe shkolla e grekve t vjetr ishin armiq t betuar t kristianizmit. Ajo shton se vlleht dhe shqiptaret takoheshin si vllezr, dhe Marko, udhrrfyesi i saj shqiptar, ishte i knaqur t ishte n shtpin e nj vllehu. Histori [ Redakto | Redakto nprmjet kodit] Fieri, nj qytet i rrethuar nga antikiteti, ku errat e ndryshimeve nuk ndalojn asnjhere. Alika. Disa studiues thon se vlleht n Kosov nuk ekzistojn m dhe sa ata u asimiluan nga komuniteti serb. (Pasi qyteti i Ohrit sot i prket Republiks s Maqedonis studiuesit maqedonas pretendojn se fjalt jan maqedonisht dhe pr her t par kemi fjal t shkruara t gjuhs s sotme maqedonase). Pr shembull, fjal si duh ("shpirt, shpirt"), iad ("ferr"), rai ("parajs"), grijanie ("Kushimi i Shenjt"), pop ("prift"), sluzhb ("shrbimi i kishs") dhe tain ("mister, sakrament") jan me origjin sllave t sllavishtes s vjetr ( Bullgarishtja e shek. Njri nga propaganduesit fetar antishqiptar n mesin e shekullit XVIII ishte Shn Kozmain, i cili shtiste n do fshat ku banohej nga shqiptart ortodoks dhe mysliman pr t prhapur greqizmin. Serbt aq egzistonin si etni, t cilt s` i njeh e vrteta historike. N vend t tyre romakt drguan kolon t tjer romak dhe kta romen u quajtn romano-vlleh. [2] Vlleht u asimiluan, duke u br pjes e komunitetit serb n shum raste, por mbiemrat e Kosovs tregojne se disa u bn dhe shqiptar, si mbiemri Vlasi, i cili sht termi me t cilin sllavt i thrrisnin vlleht. Ata plqejn t jetojn n vende t pa arritshme, ku ushqejn kopet e bagtive, si dhe jan t zot n prdorimin e armve.. Ajo u b lakmia e rajoneve t tjera dhe e rrethinave t saj q prjetonin varfrin. Karakteristika t prgjithshme t mjedisit natyror Pra nuk flisnin greqisht dhe pr tu marr vesh me grekt ishte i nevojshm nj prkthyes. Kt gj e vrtetova edhe un gjat studimit me vmendje t dy ktyre veprave. Ky minoritet jeton kryesisht i prqendruar n qytetin e Shkodrs, t Koplikut, n komunn Gruemir, ne fshatrat Vraks, Omaraj, Gril, Bori i Madh, Bori i Vogl, n Kamic, Shtoj i . Kta autor kan shtruar pyetjen, se kush ka qen Maqedonia e Aleksandrit t Madh, hipotez e cila sht ende e errt n historin ton? t XIX-t. Kshtu u aneksuan dhe Epiri e Thesalia q i kaluan Greqis. Fjalt greke t mbledhura nga gjuhtari Dhanil M.A. Kta i prkisnin brthamave t ndryshme, por ishin t s njjts rrac, Ilir. ). Bizanti bri t gjitha prpjekjet t konvertonte popujt n Helen, ata q Roma i kishte kthyer dikur n Romak. Un do ti marr atij t gjitha mkatet n qafn time q nga dita e lindjes s tij deri sot, do ti porosis t gjith t krishtert q ti flasin dhe do ti shlyej t gjitha mkatet. 98/2016 "Pr organizimin e Pushtetit Gjyqsor . Kta autor kan shtruar pyetjen, se kush ka qen Maqedonia e Aleksandrit t Madh, hipotez, e cila sht ende e errt n historin ton ? Kshtu jetuan gjate shekujve. Daniel Haxhiu bnte thirrje pr msimin e gjuhs romaikos q n ato vite quheshin njerzit e fes ortodokse t ritit bizantin dhe nuk bnte thirrje pr gjuhs e vjetr greke dhe qytetrimin e lasht t saj. Si dihet dialekti gegrisht flitet nga Elbasani e lart dhe nga krahu i Maqedonis ky dialekti nis diku nga fshatrat e Krovs duke vazhduar n Gostivar, Tetov e n vazhdim n Kosov. Edit Durham n librin e saj "High Albania", prshkruan se n Prizren kishte 180 shtpi vllahe n 1909-n. A + A a A -. N vitet 1800-1811, Dhanil Haxhiu punoi drejtor i shkolls s Mitropolis s Voskopojs. Si rezultat i tij, mbetn t vrar 42 viktima t pafajshme. document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() ); Your email address will not be published. N fjalor vihet re se shumica e fjalve shqipe jan t dialektit tosk dhe shum pak t dialektit geg. Lajmrim Ndahet nga jeta banori i krahins! Duke patur parasysh edhe vshtirsit e kohs pr botim, studimi q duhej Dhanili ti bnte fjalorit bullgar t drguar nga ati Stefan. Nga Dr. Thanas L. GJIKA. Mbretria iliro -thrakase e Presps ka qen nj nga bashkjetesat e suksesshme n luftrat e tyre t prbashkta pr egzistenc, nn drejtimin e Kontit Samuel n vitet 976-1017, duke patur si kryeqendra Ohrin dhe Durrsin. Bizanti bri t gjitha prpjekjet t konvertonte popujt n Helen, ata q Roma i kishte kthyer dikur n Romak. Sipas kornografit Dhimitr Beduli, vlleht e par kan ardhur n tiran rreth vitit 1700. KOMBI I BUKUR I VLLEHEVE. Kto pamje jan gangrena e prditshme e qytetarve fierak t cilt shprehen se era e cila kundrmon n t katra ant t qytetit po kthehet n kancer pr banort. Ata ngritn shkolln e par t Tirans n gjuhn greke. Kur bima e fierit eshte rritur ,ajo leshon spore ,te cilat bien ne toke.Disa gjejne kushte te pershtatshme dhe mbijne ,duke i dhene jete nje organi te vogel ne forme zemre te quajtur portal.Nga kjo strukture e kane origjinrn qelizat seksuale.Ne prani te nje sasie plote me uje gametat mashkullore shkojne tek ato femerore dhe aty formohet zigota. Vlleht iu kundrvun aneksimit t ktyre krahinave me po ato arsye t drejta si dhe shqiptart ndaj aneksimit t Epirit.. Tu lihen tokat tona grekve, do t thot t lem n dor t tyre kombsin, gjuhn e zakonet tona, me nj fjal ajo ka sht m e shtrenjt pr ne.. Keta banore pr te mbijetuar, prve puns si roje filluan te merren dhe me blegtori. N vitet 1800-1811, Dhanil Haxhiu punoi drejtor i shkolls s Mitropolis s Voskopojs. Un do ti marr atij t gjitha mkatet n qafn time q nga dita e lindjes s tij deri sot, do ti porosis t gjith t krishtert q ti flasin dhe do ti shlyej t gjitha mkatet. Kulla e Dervish Aliut n Dukat rrezikon te demtohet, banoret duhet te reagojne, Tragjasi i vjeter , fshati rrenoje qe kerkon te rindertohet, Hasan Pulo, figura i dekoruar me gjashte urdhera e medalje per merita te luftes ! Vlleht n territorin shqiptar ndodhen t prqendruar n pjesn jug-lindore, n at t mesme dhe jug-perndimore t Shqipris. Vllehte ishin nj popull i shperndare dhe mik me te mire njihnin popullin shqiptar, pasardhesin e ilireve, me te cilin kishin jetuar pa u ngacmuar ne shekuj. Voskopoja ishte nga kryeqendrat e qytetrimit vllah nga fundi i shek. T gjitha materialet q gjenden n kt faq jan t mbrojtura nga. Ai i shtoi fjalorit edhe krahasimet e fjalve t katr gjuhve me fjalt angleze. Q nga viti 2017, arumunt jan nj pakic etnike e njohur zyrtarisht n Shqipri. Mbretria shqiptaro-vllahe e Presps ka qen nj nga bashkjetesat e suksesshme n luftrat e tyre t prbashkta pr ekzistenc, nn drejtimin e Kontit Samuel n vitet 976-1017, duke patur si kryeqendra Ohrin dhe Durrsin. Po ashtu dhe latinishten e gjuht e tjera vendase, i zvndsuan me gjuhn Greke. Ky fjalor-ushtrimesh prbhet nga 1072 fjal t ktyre gjuhve. Pra, ai ishte i edukuar me ideologji fetare ortodokse t Patriarkans s Stambollit, e njohur me emrin Fanari i Konstandinopojs. Vra.sja e 3-fisht nga Dan Hutra, Begaj: E papranueshme! Studjuesi Hammer thoshte se: N mesin e shekullit t XVII-t, nj voskopojar i quajtur Dhimitr Prokopi, lvronte n vllahishte me mjaft sukses. Ndrsa studiuesi Pakimer shkruan, Vlleht shtriheshin nga rrethinat e Kostandinopojs deri n Bizi e m tutje. M mir, vllai im, t kesh shkoll greke n vendin tnd, sesa t kesh burime dhe lumenj. Elbasani shkurtimisht nga vlleht sht quajtur Neoksa. Gjuha e vllehve, latinishtja ballkanike, Historiani rumun, Teodor Capidan n studimet e tij Romani Nomadi dhe Farseroti, i quan vlleht e Shqipris autokton me rrnj trako-romane t asimiluar shekuj m par me shqiptart dhe q kan ruajtur gjuhn dhe zakonet e tyre. Gazetari i njohur Peter Lucas: SHBA ta zhvilloj gjyqin e McGonigal n Shqipri, historia qelbet er, Kmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Hodhi bazat racionaliste t nj kulture t re, kundr skolastiks mesjetare. Vepra kryesore e tij sht Historia e Shqipris (Histoire de lAlbanie) e botuar n origjinalin frng, si e para vepr e lasht deri n gjysmn e dyt t shek. T gjitha t drejtat jan t rezervuara nga gazeta online pr art dhe kultur - KultPlus, Institucionet kulturore edukative pr fmij. Nj pjes e tyre jan fjal q jan prdorur dikur n lutjet kishtare ortodokse. Ekzistojn disa teori n lidhje me origjinn e krishterimit n Rumani. Origjinen e kesaj ardhje, e mbeshtesim dhe sipas thenieve te Gjon Skilices (autor bizantin i mesjetes) se "me te Gjithsesi, dy vendet njohin dnimet e dhna n vendet reciproke dhe pr kt arsye Bajri e vuajti dnimin e tij n burgun e Fierit. Nj histori interesante pr vlleht e Shqipris vjen nga studiuesi Ilo Mitk Qafzezi, e shkruar me mjeshtri, me sinqeritet, me ngrohtsi dhe mirnjohje. Ata u prgjigjn : -Shklqesi, ne i kemi menduar mir, por jemi mes jets dhe vdekjes. Jan pasardhs t popujve vendas t Ballkanit t romanizuar, mendohet se vijn nga (ilirt dhe thrakt) e romanizuar, dhe nga kolonizatort romak. Historiani rumun, Teodor Capidan n studimet e tij Romani Nomadi dhe Farseroti, i quan vlleht e Shqipris autokton me rrnj trako-romane t asimiluar shekuj m par me shqiptart dhe q kan ruajtur gjuhn dhe zakonet e tyre. E shihni zoti Ambasador, se n se forma ndryshon, thelbi mbetet i njejt? Ne vllaho-romant me tu prfshir nn Greqin, pa dyshim do biem pre e tyre dhe n se ndokush krkon t mbetet roman, ai me hir apo me pahir do detyrohet t emigroj. Kshtu, Dhanil M.A. Misioni i gjykats sht gjykimi i mosmarrveshjeve penale, civile, familjare duke u bazuar n dispozitat normative juridike dhe faktike, t mishruara n vendimet gjyqsore. Ermal Gjeci, 36 vje, banues n Fier, me profesion ndihmsmjek n qytetin e Fierit, pr veprat penale "Moskallzimi i krimit" dhe "Veprime q pengojn zbulimin e s vrtets". Prmes ktij udhtimi ne do t kemi mundsin t hyjm n t gjitha t fshehtat e jets s vllehve si nomad. Deri n vitin 1935 Fieri ishte nj qytez e vogl e Myzeqes, i cili nuk kishte rolin dhe rndsin e sotme ekonomike dhe shoqrore . Volskt kan qen ndr fiset m t lashta s bashku dhe me Umbrt, Oskt e tjer, q iu nnshtruan pushtimit Romak rreth viteve 338 p.e.s. N KultPlus mund t lexoni lajmet m t fundit pr artin dhe kulturn shqiptare, at t rajonit dhe t bots. Ajo shton se vlleht dhe shqiptaret takoheshin si vllezr, dhe Marko, udhrrfyesi i saj shqiptar, ishte i knaqur t ishte n shtpin e nj vllehu. 12:42, 01/03/2023. Kto etni nuk kishin kishn e tyre autoqefale, por vareshin nga kisha greke dhe serbe. Haxhiu dhe jan botuar n fjalorin-ushtrime t tij jan fjal t gjuhs popullore, pra fjal gojore dhe jo t msuara n shkolla t mirfillta. N nj largsi nga kryeqyteti prej 113 km, n Fier shkohet me rrug automobilistike dhe hekurudhore. ve romanizimit t fiseve Ilire, n at periudh u shprnguln n nj eksod masiv rreth 150 mij banor e kryefamiljar nga Iliria n gadishullin Apenin n Itali. Disa historian shqiptar dhe sllavo-maqedonas shkruajn dhe deklarojn se Pitu Guli, nj kryengrits i Ilindenit t 1903 ishte shqiptar. Ndrkoh q sot pr nga shrbimet dhe funksioni ato i ndeshim n disa forma si ura automobilistike, hekurudhore, kmbsorsh, ura t tipit kanal, ura tubacionesh, etj. Si shkruajne autoret greke dhe romake, konsulli Paul Emili mbasi e mundi shtetin Maqedon dhe Epirin krijoi Provincen Romake te Maqedonise. Haxhiu lindi n Voskopoj. Vlera e msuesit dhe pesha e qiellit nuk maten kurr, 20 thnie pr msuesit, Gravura me 3 vllezrit e Sknderbeut t helmuar n sarajet e Sulltan Muratit, Gerd Hoxha, karriera e nj gjyqtari pa brek n by.. q u b miliarder, mbron Shkelzen Berishn dhe sht kundr Vettingut. Nj pjes e tyre jan fjal q jan prdorur dikur n lutjet kishtare ortodokse. Gjergj Shqipria-Skender Jashari Zjarri. Anglezi Willam Martin-Leake, i cili ka qen ushtarak sht i pari q e studioi kt fjalor dhe e prktheu n gjuhn angleze, t cilin e botoi m 1814 n Londr me titull: Researches on Greece (Krkime n Greqi). Nderkohe shteti i ri rumun hodhi hipotezen se arumunet ishin rumune te shperndare. Duke qene se jetuan ne pika te vogla te shperndare pa shume lidhje territoriale ndervedi, shume prej tyre jan asimiluar, prandaj popullsia prej 150.000 nuk u shtua shume gjate 20 shekujve. Cilido i krishter, burr apo grua, q m premton se brenda n shtpi nuk do flas shqip, le t ngrihet n kmb dhe t ma thot ktu. Kjo gj ngjet tani sikur t mburremi se cili prej nesh tosk e geg, q njri fis prej tjetrit gjoja, t kemi m tepr siproritet fisnikrie. Straboni thekson, se rreth vitit 168 p.e.s. Dhe pr ne kan rndsi kto vlera m shum se t tjerat. Duke iu referuar teksteve t tyre t vjetra, dalin n nj ndr prfundimet, se origjina e shqiptarve sht nga Azerbajxhani. Ka hartuar dhe tekste t ndryshme pr shkollat shqip e vllahisht. Teodor Kavalioti, personalitet i shquar i Voskopojs. Kopje t botimit t par t ktij fjalori nuk jan gjetur deri m sot. Ky autor ka shkruar, gjithashtu, t parn vepr Historia e Shqipris (Histoire de lAlbanie), botuar n origjinal n gjuhn frnge, si nj ndr veprat e para t periudhs s hershme t Shqipris deri n gjysmn e dyt t shek. Po ashtu ata shtrihen edhe n shtetet e tjera t Ballkanit si, n Greqi, Maqedoni, Bullgari, Rumani, Serbi, deri dhe n SHBA, n Gjermani, Kanada, Australi, Argjentin e tjera si emigrant ekonomik ndr vite. p. 175. Vlleht iu kundrvun aneksimit t ktyre krahinave me po ato arsye t drejta si dhe shqiptart ndaj aneksimit t Epirit.. Ai pr fjalorin ka prdorur shkronjat greke, pasi gjuha vllehe edhe sot nuk ka nj fjalor unik t sajin, meq vlleht jetojn n disa shtete dhe prdorin fjalor t gjuhve t tjera si fjala vjen vlleht e Greqis e shkruajn gjuhn e tyre me shkronja greke, vllaht e Shqipris me shkronja latine, vlleht n vendet sllave me shkronja sllave. capricorn sun leo rising libra moon, plastic caps on top of water heater,